Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz jest wykładowcą na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie i w Collegium Civitas w Warszawie. Był uczniem i wieloletnim asystentem ks. profesora Józefa Tischnera, oraz prof. Barbary Skargi. Był stypendystą uniwersytetu w Louvain la Neuve w Belgii, uniwersytetu w Waszyngtonie, w Jerozolimie, w Instytucie Nauk o Człowieku w Wiedniu. W latach 2003-2007 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Przez wiele lat był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Etycznego. W 2002 roku otrzymał nagrodę prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego dla najlepszego nauczyciela akademickiego Warszawy, w 2003 roku „Nowych Książek” i Ministra Kultury za redakcję naukową (wraz z B. Milerskim) dziesięciotomowego dzieła Religia. Encyklopedia PWN, w 2008 roku został wybrany przez studentów najlepszym wykładowcą w historii Collegium Civitas. Był także Laureatem Stypendium Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Wygłosił wiele prestiżowych wykładów publicznych, m.in. na zamknięcie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, w Parlamencie RP na Konferencji Bezpieczeństwa NATO podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Zajmuje się historią filozofii XX wieku, filozofią człowieka, kondycją myślenia, analizą przemian kultury i cywilizacji. Jest autorem ponad 250 publikacji naukowych polskich i zagranicznych. Ostatnio wydał O umiejętności życia (2002, 2004, 2007, 2009, 2016), O ulotności życia (2008, 2009, 2016), O zmienności życia (2013), Historia filozofii XX wieku. Nurty, t. 1-2, (2009), Uniwersalne prawdy i prawa życia dla mądrych ludzi na trudne czasy (2018), O bezprawiu i przyzwoitości. Wady i zalety moralne dla mądrych ludzi na trudne czasy (2020), Rozmowy o życiu, Polsce i religii (2022).
Jest osobą publiczną, udzielającą licznych wywiadów w gazetach i czasopismach. Udziela wywiadów radiowych i telewizyjnych. Zapraszany jest z prestiżowymi wykładami podczas „Igrzysk Wolności” w Łodzi czy „Open Eyes Economy Summit”.
Od pięciu lat, jako członek Platformy Obywatelskiej, jest radnym Sejmiku Małopolskiego. Angażował się w protesty w obronie wolnych sądów. Uczestniczył w czarnych marszach kobiet i Tour de Konstytucja. Bronił nielegalnie zwalnianych profesorów Uniwersytetu Pedagogicznego. Na wybory 2023 opublikował Etykę dobromyślności, która jest kontynuacją Etyki solidarności ks. Józefa Tischnera. W polityce broni wartości i zasad etycznych.