Logo Koalicji Obywatelskiej

Dorota Róża Chałat, mentorka kobiet, społeczniczka, radna Rady Miejskiej w Koszalinie od trzech kadencji. Od 1992 r. zaangażowana jest w działalność związaną z prawami człowieka, równouprawnieniem kobiet i mężczyzn, przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć. Jest założycielką i prezeską Koszalińskiego Stowarzyszenia Era Kobiet, absolwentką Szkoły Liderów w Warszawie, regionalną pełnomocniczką Kongresu Kobiet w Koszalinie i regionie koszalińskim.  Od trzech lat jest pomysłodawczynią i koordynatorką Koszalińskiego Centrum Praw Kobiet, które prowadzi bezpłatne poradnictwo prawne, psychologiczne, zawodowe dla kobiet. Jest również twórczynią Zachodniopomorskiej Sieci Kobiet-promując liderstwo kobiet. W 2023r. założyła Zachodniopomorskie Centrum Praw Kobiet, w którym udzielane jest wsparcie prawne, psychologiczne, obywatelskie kobietom doświadczających przemocy z całodobowym telefonem interwencyjnym.
Dorota Chałat jako Regionalna Pełnomocniczka Kongresu Kobiet organizuje Regionalne Kongresy Kobiet w Koszalinie i w regionie koszalińskim. Angażuje się w wydarzenia proobywatelskie tj. Tour de Konstytucja, strajki Kobiet, Manify oraz Kawiarnie Obywatelskie i Kawiarenki Prawne.
Jako radna Rady Miejskiej w Koszalinie jest przewodniczącą Komisji Spraw Społecznych, zaangażowana w rozwój organizacji pozarządowych – 4 kadencje zasiadała w Gminnej Radzie Pożytku Publicznego (ostatnią kadencję była jej wiceprzewodniczącą), a obecnie jest wiceprzewodniczącą Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
W 2008r. wyszła z inicjatywą powołania przez prezydenta Koszalina Koszalińskiej Rady Kobiet, w której w pierwszej kadencji objęła funkcję przewodniczącej.
Z jej inicjatywy, przy dużym udziale Koszalińskiej Rady Kobiet i Stowarzyszenia ERA KOBIET koszalińscy radni nadali nazwę: Rondo 100 leciał Praw Kobiet, Rondo Wisławy Szymborskiej oraz skwer Kasi Sobczyk oraz zostało wprowadzone dofinansowanie do zabiegów IN Vitro.
Często mówi, że swoją aktywność społeczną „wyssała z mlekiem matki”, to dzięki niej Dorota praktycznie od dziecka zaangażowana była w różne działania społeczne, głównie na rzecz równouprawnienia i praw kobiet.
Aktualnie pracuje w Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jako doradczyni biznesowa, kluczowa i animatorka, działa na rzecz ekonomii społecznej i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.  Animuje środowiska wiejskie, tworząc stowarzyszenia, fundacje i Koła Gospodyń Wiejskich. Prywatnie mama dwójki dorosłych dzieci: Magdy i Radka, partnerka Marka i opiekunka kota Franka.  Pasjonuje ją gimnastyka słowiańska, nordic walking, których jest instruktorką oraz ciekawi ją holistyczne podejście do życia i dnia codziennego: co masz zrobić jutro, zrób dzisiaj.
W życiu kieruję się zasadą – Uczciwości w stosunku do siebie i innych.

Kontakt dorotachalat@gmail.com
Tel. 506 062 288