Zaczęło się od sportu…
Zawsze w ścisłej czołówce, z osiągnięciami sportowymi, jednak kariera potoczyła się inaczej. O karierze biegowej Piotra Gruszczyńskiego starosty powiatu gnieźnieńskiego.
Rozpoczęcie nauki w szkole średniej w II Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie okazał się również początkiem kariery biegowej Piotra Gruszczyńskiego obecnego starosty Powiatu Gnieźnieńskiego. To właśnie początek nauki był momentem przełomowym w karierze sportowej. A rozpoczęło się od dość niewinnego spotkania z byłym sportowcem i biegaczem Pawłem Kiczyłło, który był nauczycielem wychowania fizycznego w tej szkole -zaznaczył na początku rozmowy Piotr Gruszczyński.
Później potoczyło się wszystko dość szybko, bo już po niespełna roku Piotr Gruszczyński na Przełajowych Mistrzostwach Polski w Ostrzeszowie zajął szóste miejsce. Dwa lata później pojechał na Narodowe Biegi Przełajowe w Łomży. Tutaj kolejny sukces i zajęcie miejsca w ścisłej czołówce czego efektem było uczestniczenie jako reprezentanta Polski w cyklu biegów w Irlandii. Już wtedy media mówiły o nim jako o zawodniku, który szybko może znaleźć się w czołówce polskich biegów. Ważnym rokiem okazał się 1984 to wtedy ciężka praca została zwieńczona srebrnym medalem na Przełajowych Mistrzostwach Polski w Elblągu. W tym samym roku Piotr Gruszczyński wraz z drużyną odniósł jego zdaniem największy sukces- w Przełajowych Akademickich Mistrzostwach Świata w Antwerpii zdobywając trzecie miejsce w tej rywalizacji. Co ciekawe do dzisiaj żadna męska reprezentacja Polski nie powtórzyła tego sukcesu.
Swojego życia biegowego nie chciał jednak nigdy łączyć z życiem zawodowym, dlatego świadomie podjął inną decyzję, choć wielu twierdziło, że zostanie trenerem.
Piotr Gruszczyński w karierze miał też epizod na poznańskim AWF. Jak sam twierdzi miał szczęście trafić na dwóch zawodników Andrzeja Krzyścina i Roberta Jóźwiaka (młodzieżowy wicemistrz na 2000 metrów z przeszkodami). Dzięki swojemu doświadczeniu mógł włączyć się w prace Gnieźnieńskiego Klubu Olimpijczyka. Efektem tych działań było zorganizowanie Biegu Milenijnego. Do Gniezno przyjechała wtedy ścisła czołówka dwóch biegaczy z Kenii z którymi, dwaj gnieźnieńscy biegacze nawiązali równorzędną walkę. Ku zaskoczeniu znawców biegania wygrał Dariusz Kruczkowski a trzecie miejsce zajął Andrzej Krzyścin. W 2001 roku został dyrektorem klubu żużlowego Start Gniezno, tam poznał wielu sportowców w tym Krzysztofa Cegielskiego, którego ceni jako sportowca i człowieka.
W 2002 roku otrzymał mandat do Rady Miasta Gniezna a w 2006 roku zostaje wicestarostą Powiatu Gnieźnieńskiego. Po roku w przyspieszonych wyborach do parlamentu otrzymuje mandat senatora RP który pełni przez 8 lat. W roku 2018 zdobywa zaufanie wyborców obejmując stanowisko starosty Powiatu Gnieźnieńskiego.
Kiedy na koniec zadałam pytanie, co sport wniósł w życie Piotra Gruszczyńskiego? Starosta odpowiedział, że przede wszystkim cechy charakteru, które do dzisiaj pozwalają pokonywać wszystkie przeciwności losu.