Gabriela Morawska – Stanecka jest prawniczką i polityczką. Absolwentką prawa najstarszej polskiej uczelni, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od lat rozwija swoje wykształcenie zdobywając dyplomy kolejnych kierunków studiów: w 2008 roku została absolwentką latynoamerykanistyki na UW w Warszawie a dziewięć lat później zdobyła dyplom ukończenia studiów z prawa medycznego i bioetyki UJ w Krakowie. Bezpośrednio po studiach zrobiła aplikację sędziowską i zdobyła uprawnienia radcy prawnego. Dzięki wysokim kompetencjom przez 16 lat rozwiązywała najtrudniejsze spory prawne pracując we własnych kancelariach najpierw jako radczyni, później w roli notariuszki a od roku 2011, adwokatki. Brała aktywny udział w procesie przekształcania przynoszącego straty śląskiego górnictwa kamiennego w dobrze działający dział gospodarki wykazujący ekonomiczną efektywność, co udało się uzyskać dopiero w 2004 roku. To był pierwszy po 1989 rok, kiedy górnictwo węgla kamiennego odzyskało płynność finansową. Była też członkinią Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego.
W 2019 roku spróbowała swoich sił w polityce. Dzięki sprawnie przeprowadzonej kampanii uzyskała mandat do Senatu z okręgu wyborczego nr 75 obejmującego obszary powiatu bieruńsko – lędzińskiego oraz miasta na prawach powiatu: Mysłowice i Tychy w województwie śląskim. Na pierwszym posiedzeniu Senatu X kadencji została wybraną Wicemarszałkinią Izby. Uczestniczy w pracach kilku komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Nadzwyczajnej Komisji ds. Klimatu.
Głosami senatorów demokratycznej opozycji została wybrana wiceprzewodniczącą Nadzwyczajnej Komisji do spraw Wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych, która we wrześniu przedstawi report ze swoich prac.
Gabriela Morawska – Stanecka działa w organizacjach międzynarodowych. W Unii Międzyparlamentarnej reprezentuje nasz kraj jako wiceprzewodnicząca zarządu Polskiej Grupy. W październiku 2022 roku została wybrana członkinią Komisji ds. Promowania Poszanowania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Unii. Jest także ambasadorką Senatu RP w międzynarodowej organizacji kobiecej „Women Political Leaders”.