KOALICJA OBYWATELSKA

Program dla Podlasia


Przed nami decyzja, która wpłynie na przyszłość nas wszystkich. W zbliżających się wyborach samorządowych wybierzemy ludzi, którzy w naszym imieniu zatroszczą się o nasze miasta, gminy, województwo. Zadbają o bezpieczeństwo, czyste powietrze, dobrą szkołę dla naszych dzieci, wyremontują istniejące drogi i wytyczą nowe.

Radni, których wybierzemy, przez kolejne pięć lat będą decydować o kluczowych dla nas wszystkich przedsięwzięciach, mających wpływ na rozwój regionu, naszej okolicy i naszej społeczności. Nowi radni w Sejmiku wojewódzkim oraz nowi marszałkowie rozdzielą pieniądze z Unii Europejskiej, będą wspierać rozwój przedsiębiorstw oraz współpracować z organizacjami pozarządowymi. Radni, których wybierzemy, będą mieli wpływ na to, czy nasz region będzie się rozwijał harmonijnie i wszyscy mieszkańcy będą czuli się w nim dobrze – po prostu u siebie.

Przedstawiamy dziś program, który stworzyliśmy z myślą o Was. Wskazujemy zarówno nasze pomysły, jak i źródła ich finansowania. Ogromnym sukcesem Platformy Obywatelskiej RP jest to, że w 2013 roku wynegocjowała dla naszego regionu z budżetu Unii Europejskiej największą w historii sumę: ponad 5,2 miliarda złotych. Te pieniądze już są inwestowane w przyszłość, w lepszą jakość życia mieszkańców Podlasia.

Negocjacje nowego budżetu Unii, na lata 2021–2027, już się rozpoczęły. Wybierając swoich przedstawicieli do samorządu, warto pamiętać: przedstawiciele Platformy Obywatelskiej udowodnili, że potrafią zdobywać unijne pieniądze i dobrze je inwestować, rozwijając nasze wspólne miejscowości, firmy i uczelnie.

W ostatnich latach unijne dofinansowanie poprawiło sieć dróg, pomogło stanąć na nogi wielu przedsiębiorcom z branży turystycznej, wzmocniło ochronę środowiska. Dużo zainwestowaliśmy w transport publiczny (na przykład w modernizację taboru komunikacji miejskiej w Białymstoku) oraz w rozwój przedsiębiorczości, między innymi w tworzenie klastrów zrzeszających i wspierających przedsiębiorców z różnych gałęzi gospodarki: budowlanej, turystycznej, mlecznej, obróbki metali, branży informatycznej czy odnawialnych źródeł energii. Klastry pomagają podlaskim firmom konkurować z firmami z Polski i z zagranicy.

Inwestycje w rozwój regionu finansowaliśmy z każdego możliwego źródła. Umieliśmy sięgnąć po środki z programu szwajcarskiego, za które sfinansowaliśmy przebudowę drogowego przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach i kolejowego w Siemianówce. Ta inwestycja ułatwiła życie podlaskim przedsiębiorcom, między innymi z branży transportowej, i ożywiła gospodarkę przygranicznych te- renów. Z kolei z funduszy norweskich dostaliśmy dotacje dla podlaskich firmy na inwestycje proekologiczne.

Wiele udało nam się zrobić za pieniądze regionalne i krajowe. Tu przykładem mogą być tak zwane schetynówki (Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych). W okresie rządów koalicji PO-PSL tylko w naszym regionie zbudowaliśmy, przebudowaliśmy lub zmodernizowaliśmy ponad 1,2 tysiąca kilometrów dróg lokalnych, tych z punktu widzenia mieszkańców najważniejszych, po których każdego dnia dojeżdżamy do szkoły, pracy, kościoła. Rozwiązaliśmy też problem budowy obwodnic w naszym województwie: rozpoczęliśmy budowę obwodnic Zambrowa, Augustowa, Bar- głowa Kościelnego, Szczuczyna, a także budowę części tras Białystok–Warszawa i Suwałki–Sejny. Wiele z tych inwestycji już zrealizowano, niektóre są właśnie oddawane do użytku.

Krajowe i unijne środki inwestowaliśmy także w rozwój kultury. Doprowadziliśmy do finału budowę Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki, placówki, której oferta artystyczna i poziom już reprezentują klasę europejską. W centrum Białegostoku powstała siedziba Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, Muzeum Podlaskie wzbogaciło się o wiele wspaniałych eksponatów, na przykład słynne portrety Branickich. Stworzyliśmy też nową instytucję: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. Ma ono dbać o zachowanie naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego. Wspieraliśmy też podlaską wieś. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zbudowano wiele wiejskich świetlic, wsparliśmy też wyposażenie i funkcjonowanie Ochotniczych Straży Pożarnych.

W ostatnich latach województwo podlaskie stało się krajowym liderem w informatyzacji administracji publicznej. Dzięki temu wiele spraw urzędowych możemy załatwić drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu.

Jesteśmy dumni z tego, że w ostatnich latach dobrze współpracowaliśmy z organizacjami pozarządowymi. Uruchomiliśmy w Białymstoku Centrum Aktywności Społecznej. Powołaliśmy do życia Podlaską Radę Pożytku Publicznego.

Dziś koncentrujemy się na dobrym wykorzystaniu pieniędzy z budżetu Unii na lata 2014–2020. Mamy już podpisanych ponad tysiąc umów na projekty o łącznej wartości blisko trzech miliardów złotych. Te pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na rozbudowę dróg wojewódzkich, wsparcie budowy pasa startowego w Białymstoku – początek budowy lotniska lokalnego.

W ostatnich latach województwo podlaskie bardzo się zmieniło. Wiemy, że to jednak dopiero początek. Nasze ambicje i oczekiwania naszych mieszkańców sięgają dużo dalej. Dziś przedstawiamy nasz plan dla regionu.

Zagłosuj na Koalicję Obywatelską

Koalicja Obywatelska to porozumienia Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej i wielu innych inicjatyw społecznych i politycznych w skali całego kraju.

We wszystkich sejmikach wojewódzkich wystawiamy silne listy, które zagwarantują obronę samorządności przed centralizmem PiS.

Koalicja Obywatelska to także wspólni kandydaci na prezydentów, burmistrzów i wójtów oraz radnych na wielu szczeblach samorządu terytorialnego.

Poznaj program Koalicji Obywatelskiej dla Podlasia

Programy regionalne

Wybierz region, aby poznać program Koalicji Obywatelskiej - powstałej ze współpracy Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej i wielu innych środowisk społęcznych i politycznych - dla twojego regionu.

Wolontariusze Wolnych Wyborów

Poszukujemy osób, które w najbliższych wyborach samorządowych gotowe są:

  • pracować w komisjach wyborczych,
  • być mężami zaufania
  • być obserwatorami przy komisjach wyborczych
  • zbierać i przekazywać Wolontariuszom Wolnych Wyborów wyniki głosowania z poszczególnych obwodowych komisji wyborczych na terenie danego województwa.

Polecane:Materiał sfinansowany ze środków KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Koalicyjny Komitet Wyborczy
Platforma.Nowoczesna
Koalicja Obywatelska

ul. Wiejska 12a
00-490 Warszawa

tel. (22) 635-78-79
fax. (22) 635-76-41

email. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Polityka prywatności